Ako sušené slivky prospievajú zdraviu?
Sušené slivky

Slivka domáca (Prunus Domestica L.), Plod (Fructus Pruni Domestici) Obsahujú vitamíny: Sušené plody slivky domácej obsahujú vitamíny C a E, kyselinu jablčnú, provitamín A, vitamíny skupiny B, pektíny a polysacharidy. V sušených slivkách sa výrazne zvyšuje koncentrácia vitamínov, minerálov a vlákniny, to znamená, že sušené ovocie je pre naše zdravie jednoduchšie využiteľné. Látky prítomné v sušených slivkách sú využiteľné pre všetky systémy ľudského tela. Odborníci ich dokonca odporúčajú ako prírodné preháňadlo, využívajú sa na zlepšenie odtoku žlče a sekréciu žalúdočných štiav. Rovnako sú aj skvelým pomocníkom pri chudnutí.
Obsahujú minerálne látky: najmä fosfor, draslík, horčík, síra, vápnik. Najnovšie výskumy ukazujú, že sušené slivky sú vhodné aj na kosti. Preto ženy nad 40 rokov by mali spozornieť. Nutričné hodnoty sliviek pomáhajú udržať zdravé kosti a chránia pred ochorením kostí spôsobeným v dôsledku starnutia.

Sušené slivky = zdravé kosti

Sušené slivky pomáhajú pri raste a obnove kostí Ako to tie slivky robia? Obsahujú látky (= polyfenoly), ktoré v skúmavkových experimentoch podporujú aktivitu osteoblastov (to sú tí chlapíci, ktorí vám „cementujú“ kosti), ale pravdepodobne ide aj o komplexný účinok vápnika, horčíka, bóru, vitamínu K – to všetko je v sušených slivkách totiž dosť skoncentrované.
Najnovšie štúdie ukázujú, že ženy, ktoré jedli pravidelne sušené slivky cca 10-12 ks, mali vyššiu denzitu kostnej hmoty, jednoducho ich kosti boli pevnejšie a zdravšie. Dokonca ženy, ktoré jedli sušené slivky, mali aj vyššie hladiny látok, ktoré podporujú tvorbu kostnej hmoty.

Sušené slivky znižujú krvný tlak

Minerály obsiahnuté v slivkách chránia zdravie Vášho srdca. Slivky obsahujú minerály ako draslík, fluór a železo, ktoré sú potrebné pre tvorbu červených krviniek. Taktiež priaznivo pôsobia na krvný tlak a srdcovú frekvenciu. To je dôvod, prečo nutričné výhody sliviek pomáhajú chrániť zdravie nášho srdca.
Jedna čerstvá slivka v priemere obsahuje 113 mg draslíka. Tento minerál pomáha regulovať vysoký krvný tlak, čím sa znižuje riziko mŕtvice.
Polyfenoly, draslík a ďalšie živiny, ktoré vstupujú do tela pri konzumácii sliviek, dodávajú silu a elasticitu cievnym stenám, posilňujú srdcové svaly, normalizujú srdcovú frekvenciu. Z tohoto dôvodu sušené slivky v strave výrazne znižujú riziko vzniku aj ochorení srdca.

Sušené slivky zlepšujú zdravie očí

Fytonutrienty obsiahnuté v slivkách znižujú riziko makulárnej degenerácie. Slivky sú pre zdravie očí veľmi dôležité. Fytonutrienty, ktoré sa nachádzajú v slivkách môžu znížiť riziko vzniku makulárnej degenerácie, čo je ochorenie, ktoré postihuje najmä starších ľudí.

Vhodná potravina pri chudnutí a znižovaní hmotnosti
Vďaka vláknine pomájú rýchlejšie a zdravo chudnúť.
Bez dobrého trávenia neschudnete. Vlákniny podporujú trávenie a lepšiu prechodnosť čriev. Sušené slivky naštartujú trávenie, prečisťujú tráviaci systém a odstraňujú zápchu. Sušené slivky sa konzumujú preto konzumujú aj v prípade tráviacich ťažkostí.
Platí, že minimálne šesť až sedem sušených sliviek dvakrát denne vám pomôže a oveľa viac, než hocktoré preháňadlo. Sušené slivky majú v sebe obsiahnutú látku menom „sorbitol“ uvoľňujúcu vodu.
Sušené slivky zaplnia žalúdok, čo rovnako pomáha pri chudnutí. Navyše, vláknina je skvelým zdrojom energie, preto trvá dlhší čas, než človek začne pociťovať hlad, čím zabráni prejedaniu sa. Preto je ideálne konzumovať ich hlavne na raňajky.

Sušené slivky "naštartujú" mozog

Sušené slivky pomôžu efektívne myslieť, a to vďaka látke bór. Ľudia s nedostatkom bóru trpia zníženou pozornosťou, alebo majú zhoršené myslenie. Veľké množstvo tejto látky obsahujú aj sušené hrozienka, mandle, arašidy či brokolica.

Negatívny vplyv na zdravie

Konzumácia nadmerného množstva sušených sliviek môže poškodiť obličky. Sušené slivky majú silný močopudný účinok, čím môžu zaťažovať obličky.Ochutnajte naše sušené slivky

Zobraziť ako Grid Zoznam

4 položky

Na stranu
Nastaviť zostupný smer
 1. Sušené slivky bez kôstok 200 g

  Rating:
  100%
  1,68 €
  0,84 € / 100 g
 2. Slivky v mliečnej čokoláde 125 g

  1,98 €
  1,58 € / 100 g
 3. Slivky v tmavej čokoláde 125 g

  Rating:
  100%
  1,98 €
  1,58 € / 100 g
 4. Sušené slivky bez kôstok 2000 g

  Rating:
  100%
  13,02 €
  0,65 € / 100 g
Zobraziť ako Grid Zoznam

4 položky

Na stranu
Nastaviť zostupný smer
Copyright © 2018 Vetter Slovakia, spol. s r.o. Všetky práva vyhradené. Grafický návrh: CODES CREATIVE, s.r.o. Stránku vytvoril a prevádzkuje OPTIMAT.SK, s.r.o.